Trwa ładowanie proszę czekać ...

Kierunki rozwoju przestrzeni biurowych

21 września 2016

Chociaż może się to wydawać dość dziwne, przestrzenie biurowe jak najbardziej ulegają różnego rodzaju trendom i modom, mimo że są to pomieszczenia jedynie służbowe. Do niedawna jeszcze popularne były wszelkiego rodzaju przeszklenia i powierzchnie gładkie oraz zimne podkreślające nowoczesność i funkcjonalność. Obecnie panujące trendy zabierają nas w trochę innym kierunku.

Wpływ technologii

Mimo wszystko, technologia ma dla współczesnego biura kluczowe znaczenie. Standardem są dzisiaj meble, w których prowadzone są kable dla urządzeń biurowych. Wymogiem współczesności jest jednak wysoka adaptowalność takich rozwiązań. Dlatego meble coraz częściej posiadają specjalne listwy zasilające dla elektroniki, pozwalają na podłączenie urządzeń USB do firmowej infrastruktury informatycznej, jak również są specjalnie sprofilowane do wykorzystywania ich z przenośnym sprzętem informatycznym.

Rozwój technologii biurowej

Powrót do natury

Najważniejszą i najwyraźniej widoczna zmianą w biurach jest jednak zdecydowanie powrót do natury. Ma to uzasadnienie psychologiczne, ponieważ człowiek otoczony przez naturę wolniej się męczy i poprawia się jego samopoczucie. Czasami ma to postać drobnych wstawek, jak na przykład zaadoptowania w biurze roślin doniczkowych. Co ciekawe, opieka nad nimi przypada najczęściej samym pracownikom, a nie wyspecjalizowanym firmom. Znacznie bardziej spektakularne są jednak najróżniejsze panele drewniane, za pomocą których wykańcza się ściany i tworzy elementy typowo dekoratorskie.

Jak w domu

Powyższe działanie ma na celu ocieplenie wnętrz i zbliżenie ich do warunków, jakie panują w domach, czyli w miejscach wypoczynku. Jest to ważne głównie ze względu na samopoczucie pracowników, ale nie odbywa się to bynajmniej kosztem jakości wizualnej przestrzeni. Co więcej, do biur trafiają także sofy tworzące wokół siebie specjalne strefy wspólne. Dzięki technologii może to być nawet miejsce pracy, jeśli pracownik weźmie ze sobą tablet lub laptopa. Efektywność pracy i kreatywność w takich miejscach rosną, a poziom stresu spada.