Trwa ładowanie proszę czekać ...

4 Wskazówki dotyczące ręcznego przemieszczania, aby uniknąć obrażeń w miejscu pracy

30 września 2022

W trakcie dnia pracy jest wiele sytuacji, które mogą stanąć na Twojej drodze. Jedną z nich może być konieczność przeniesienia nieco cięższego ładunku z jednego miejsca na drugie. Może to być dostawa papieru do biura lub pudełko z aktami, które trzeba przenieść z jednego miejsca w drugie.

We współczesnym środowisku biurowym nie powinno być takiej potrzeby wyjątkowo regularnie, ale będzie się ona pojawiać sporadycznie, być może kilka razy w tygodniu. Każdy pracownik musi przejść szkolenie z zakresu ręcznego przemieszczania, zgodnie z protokołami bezpieczeństwa i higieny pracy. Podczas tych sesji szkoleniowych pracownikom należy pokazać, jak bezpiecznie podnosić przedmioty i co robić, jeśli czują, że nie mogą czegoś podnieść.

W końcu bezpieczeństwo jest najważniejsze. Stosujemy ergonomię siedzenia na krzesłach biurowych, aby uniknąć obrażeń, więc ma to sens, gdy podnosimy przedmioty.

Sprawdź te cztery wskazówki, jak uniknąć obrażeń podczas przenoszenia ciężkich przedmiotów w miejscu pracy.

Wiedz, jak prawidłowo podnosić

Podczas podnoszenia czegokolwiek, czy to ciężkiego, czy innego, należy zgiąć kolana i trzymać plecy prosto. Istnieje pokusa, aby pochylić się i podnieść coś, ale oznacza to, że Twój środek ciężkości jest całkowicie wyłączony i albo upadniesz do przodu podczas podnoszenia ładunku, albo pociągniesz za sobą plecy. Żadna z tych opcji nie jest dobra.

Zobacz ten film, który pokazuje, jak bezpiecznie podnosić.

Używaj pomocy wszędzie tam, gdzie to możliwe

O wiele lepiej jest użyć jakiegoś rodzaju pomocy, niż próbować podnieść coś w pierwszej kolejności. Jeśli możesz, użyj wózka do przenoszenia przedmiotów, zamiast podnosić i przenosić je, nawet na bardzo krótki dystans.

Poznaj swoje ograniczenia

Nigdy nie próbuj podnosić czegoś, z czym czujesz, że nie możesz sobie poradzić. Słuchaj swojego ciała i znaj swoje ograniczenia. Nie musisz podnosić niczego, czego nie czujesz, że możesz lub czego nie chcesz podnieść. Ponadto, kobiety w ciąży z pewnością nie powinny podnosić niczego ciężkiego w miejscu pracy lub poza nim.

Bądź na bieżąco ze szkoleniami z zakresu obsługi ręcznej

Możesz myśleć, że to nie dotyczy Ciebie, ponieważ nie jest to regularna część Twojej pracy, ale zawsze pojawią się sytuacje, które będą wymagały od Ciebie podniesienia lub przeniesienia czegoś. Takie sytuacje zdarzają się również poza miejscem pracy. Upewnij się, że jesteś na bieżąco ze swoimi szkoleniami i nie spychaj ich na dół listy priorytetów. Może to być różnica między zdrowym życiem zawodowym a dość bolesną kontuzją.

Może nie jest to najbardziej efektowny temat, ale nauka prawidłowego podnoszenia i przenoszenia jest istotną częścią bezpieczeństwa i higieny pracy.