Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak wybrać najlepsze krzesło obrotowe do biura?

20 września 2016

Praca w biurze jest wykonywana najczęściej w pozycji siedzącej

Tym samym jest to związane z wielogodzinnym siedzeniem przed komputerem na krześle, które nie zawsze jest dobrze dobrane do sylwetki i postury pracownika. Jeśli nie postaramy się o ergonomiczne meble, które zadbają o kręgosłup i mięśnie pracownika, może skończyć się to spadkiem wydajności, spowodowanym licznymi schorzeniami i bólami, jakie powstają w przypadku nieodpowiedniej pozycji siedzącej przy biurku.

Jak więc dobrze dobrać meble do postury i wagi danej osoby?

Zacznijmy od czasu jaki przewiduje się na parce w pozycji siedzącej. W przypadku pracy poniżej dwóch godzin dziennie, to wygoda i ergonomia krzesła nie stanowi większego wyzwania i w tym przypadku wystarczy nam krzesło obrotowe, z regulowaną wysokością siedziska oraz wygodnym oparciem dla części lędźwiowej. Inaczej sprawa przedstawia się jeśli przy biurku spędzamy już ponad cztery godziny lub więcej. Tutaj już trzeba zadbać o regulację wysokości oparcia, co pozwala dopasować optymalnie część wspierającą plecy do sylwetki danej osoby. Krzesło powinno posiadać także odchylany kąt oparcia, co zwiększa komfort siedzenia i tym samym wygodę w pracy. Praca w biurze powyżej sześciu godzin dziennie, to już nie błahostka dla naszego kręgosłupa.

Pozycje w fotelu

Nowoczesne funkcje foteli

Tutaj warto pomyśleć już o fotelach z funkcjami bardziej zaawansowanymi, np. z mechanizmem Multiblock i Ibra, które są wysoko oceniane przez pracowników. Funkcje te umożliwiają swobodny ruch siedziska i oparcia równocześnie na zasadzie kołyski, co często jest wykorzystywane w trakcie rozmów telefonicznych. W wybranym modelu można też sprawdzić opcje blokady siedziska i oparcia w wybranej pozycji, płynne regulowanie wysokości siedziska, oparcia, podłokietników i podnóżków, jeśli takie występują.

Jeśli przewidujemy osiem godzin pracy w pozycji siedzącej, to warto pokusić się o krzesło obrotowe, z blokadą siedziska i oparcia w kilku pozycjach, oraz wszystkimi innymi funkcjami wymienionymi wyżej. Zakup krzesła zależy od tego kto i ile będzie go używał, nie warto kupować super krzesła jeśli będzie ono sporadycznie wykorzystywane. Natomiast w sytuacji kiedy przewidujemy wiele godzin siedzenia przed komputerem, to sprawdźmy dobrze wszystkie dostępne opcje, najlepiej samemu przed zakupem w sklepie.