Styl skandynawski wyróżnia się na tle innych aranżacji specyfiką kolorów, wyborem naturalnych materiałów, praktycznością i nico surową aranżacja wnętrza.
Osoby które zdecydowały się na styl skandynawskim w swoim domu, chwalą funkcjonalność rozwiązań w codziennym życiu, ergonomiczne projekty i naturalne wykorzystanie przestrzeni. Dziś przedstawimy kilka praktycznych wskazówek na urządzenie gabinetu w stylu skandynawskim i mamy nadzieję, że pomoże to niejednej osobie urządzić przytulne pomieszczenie.
Urządzanie gabinetu
Gabinet jak sama nazwa wskazuje jest przeznaczony do pracy, wymaga więc otoczenia sprzyjającego skupieniu i kreatywności umysłowej. Zatem styl skandynawski powinien się tutaj doskonale sprawdzić, ponieważ jego podstawowym założeniem jest minimalizm oraz wykorzystanie prostych form. W pomieszczeniach gdzie podstawą aranżacji jest trend skandynawski jest minimalna ilość ozdób i datków, dominują kolory przygaszone, pastelowe, najczęściej gości tu biel i odcienie beżu oraz szarości.
Większość materiałów z jakich wykonane są meble oraz dodatki, to materiały naturalne, bliskie naturze, które są znacznie bardziej przyjazne człowiekowi niż stal i plastik. Przeważa tutaj drewno naturalne, z małą domieszką elementów szklanych i ceramicznych, oraz wszelkie materiały ekologiczne, takie jak len lub płótno. Meble i wszelkie akcesoria mają tutaj pełnić przede wszystkim funkcje użytkową, praktyczną, nie są wyszukanymi ozdobami.
Ergonomia i funkcjonalność, to dwa podstawowe elementy którymi cechują się meble w stylu skandynawskim. Tutaj rezygnuje się z wszelkich ozdobnych form, nietypowych zdobień i materiałów, tutaj nie ma miejsca na fantazyjne wzory i kształty, które mogłyby rozproszyć uwagę. Połączenie prostoty i materiałów ekologicznych, sprawia, że gabinet nie wydaje się zagracony, jest pełen przestrzeni i daje wrażenie lekkości.
Co jest niezbędne w takim gabinecie?
Z pewnością jest to biurko, wykonane prosto, najczęściej z drewna, wyposażone w szuflady i schowki. Do tego fotel, wygodny, ergonomiczny, dający maksymalną wygodę, z podłokietnikami i siedzeniem regulowanym do wysokości biurka. Regały i półki najczęściej są białe, do tego lampa o prostych kształtach oraz oświetlenie górne w tej samej stylizacji.
Ciekawe dodatki
Gabinet nabierze przytulnego charakteru jeśli umiejętnie dobierzemy dodatki, komponując je z pozostałą częścią wyposażenia. Muszą być wybrane w podobnej tonacji i formie jak meble, choć odnośnie dodatków, to mogą one kolorystycznie złamać nieco surowość takiego miejsca. Nie mogą jednak przytłaczać swym nadmiarem i wprowadzać atmosferę chaosu, tutaj wszystko musi mieć swoje miejsce i być dopasowanym do reszty. W pomieszczeniu powinno być dużo naturalnego światła, a firanki i zasłony także muszą być odpowiednio dobrane, by nie przytłaczać swą ciężkością.